Millpond Challenge

Lums Pond State Park
Mountain Bike • Kayak • Run
August 6, 2011

Overview | Race Map | Registration Form | Results

Results: 2011 | 2010 | 2009

The 2011 Millpond Challenge

Mixed Doubles

Place Team Time
1st Brian Romein & Brigit Burbank 1:08:15
2nd Julie Hirokawa & Craig Hirokawa 1:12:09
3rd Molly Burbank & Rich Schatz 1:16:08
4th Brittany Morris & Trevor Lee 1:23:44
5th Kevin Stanhope & Tarra Stanhope 1:27:34
6th Maria Fry & Ernesto Riojas 1:33:07
7th Michael Buck & Rachel Buck 1:37:54

Male / Male

Place Team Time
1st Dennis Huber & Dan Dypsky 1:01:58
2nd Austin Crouse & Butch Crouse 1:02:20
3rd Greg Muscelli & Robert Garrett 1:08:16
4th Jeff Leggett & Darrell Birl 1:23:40

Female / Female

Place Team Time
1st Ivy Balyut & Fatima Evangelista 1:28:12
2nd Jessa Corrales & Tintin Buensuceso 1:31:56
3rd Megan Donnelly & Irene Donnelly 1:40:43
4th Amy Lorenz & Sherrie Hill 1:45:00
5th Amy Temple & April Haupt 2:03:52

Parent / Child

Place Team Time
1st Sam Koval & Lori Koval 1:51:24
2nd Ethan Apparies & Ross Apparies 1:58:24
3rd Dylan Chi & Amanda Chi 2:11:16

20 & Under

Place Team Time
1st Nathan Schaffer 1:12:43
2nd Alex Lorenz 1:19:24
3rd Sammie Christopher 1:26:21

21 - 39 (male)

Place Team Time
1st Brett Morris 56:36
2nd Josh Frank 57:57
3rd Jared Judy 59:31
4th James Tyrrell 1:02:38
5th Luis Rios 1:06:48
6th Shawn Campbell 1:07:29
7th tie Jason Challandes 1:08:19
7th tie Brooks Anderson 1:08:19
9th Brandon Turpin 1:11:24
10th David Boyer 1:12:52
11th Jay Davis 1:18:21
12th Jason Perry 1:14:41
13th Steve Russell 1:35:22

21 - 39 (Female)

Place Team Time
1st Lauri Leary 1:07:38
2nd Shelby Christopher 1:07:41
3rd Katrina Holloway 1:07:42
4th Erica Tarpine 1:11:24
5th Gina Judy 1:13:07
6th Stephanie Swigart 1:13:38
7th Jackie Boyer 1:15:32
8th Lauren Fohl 1:19:38
9th Tara Foulke 1:39:50
10th Stacey Thompson 1:39:56

40 - 50 (Male)

Place Team Time
1st Matt Holloway best time overall 55:35
2nd John Healy 1:00:16
3rd Paul Grykiewicz 1:01:11
4th John Deutsch 1:02:06
5th Jeff Griffith 1:04:09
6th Bob Christopher 1:04:47
7th Bill Mebane 1:06:50
8th Nick Marandola 1:07:41
9th Steve Camp 1:08:20
10th John Castle 1:11:36
11th Ed Herald 1:12:48
12th George Davies 1:18:32
13th Paul Johnson 1:18:36
14th Doug Sevon 1:18:53
15th Eric DePaul 1:22:16
16th John Koval 1:36:34

40 - 50 (Female)

Place Team Time
1st Sue Tenney 1:15:50
2nd Alison MacGregor 1:18:46
3rd Sarah Robertson 1:21:48
4th Sara Potts 1:22:37
5th Cindy Slawski 1:45:42
6th Shannon Cortigine 1:58:48

51+ (Female)

Place Team Time
1st Judy Acosta 1:22:23

51+ (Male)

Place Team Time
1st Daniel Dillon 1:04:42
2nd Mike Morris 1:09:19
3rd Rick Lorenz 1:18:38